Najslabiji kvalitet vode u kanalima i rekama Vojvodine
- Details
- Category: Vesti iz Zemlje
- Published on Thursday, 18 October 2012 17:30
- Written by Ivana
- Hits: 3390
Najslabiji kvalitet u prethodnih 14 godina imale su vode iz kanala i reka na teritoriji Vojvodine, dok su vodotokovi sa teritorije Beograda koji se ulivaju u Savu, Dunav i Veliku Moravu u 2011. godini poboljšali kvalitet, pokazao je Izveštaj o stanju voda u Srbiji za prošlu godinu.
Analiziran je i sliv reke Save, sa slivovima Drine i Kolubare, pritoke Djerdapskog jezera i sliv Velike Morave sa slivovima Južne i Zapadne Morave.
Analizom je obuhvaćen 19.701 uzorak, sa 145 mernih mesta za kontrolu kvaliteta površinskih voda, uzorkovanih u proseku jednom mesečno za period od 1998. do 2011. godine.
Kako se navodi u Izveštaju, najslabiji kvalitet u prethodnih 14 godina imaju vode kanala i reka Vojvodine, a u odnosu na ukupan broj uzoraka sa svih slivnih područja, u kategoriju "veoma loš" spada čak 83 odsto uzorka sa teritorije Vojvodine.
Loše stanje kvaliteta vode na tom slivnom području dopunjuje i podatak da je 46 odsto ispitanih uzoraka u kategoriji "veoma loš" i "loš".
Analiza srednjih vrednosti SWQI od 2002. do 2011. godine, pokazala je da najbolji kvalitet pokazuje reka Lim na mernom mestu Priboj.
U Izveštaju, koji će biti sastavni deo Izveštaja o stanju životne sredine u Republici Srbiji za 2011. godinu, navodi se i da je kao posledica visokog stepena neprečišćavanja otpadnih voda dospelih iz komunalnih i industrijskih kanalizacionih sistema, u vodotocima Srbije prisutan nedopustivo visok sadržaj prioritetnih hazardnih supstanci.
Kada je reč o beogradskim vodama, u Izveštaju se navodi da su generalno vodotokovi sa teritorije Beograda koli se ulivaju u Savu, Dunav i Veliku Moravu tokom 2011. godine poboljšali kvalitet, jer je procentualno učešće uzoraka u kategoriji "veoma loš" smanjeno u odnosu na 2010. godinu.
Takođe, Dunav i Sava, kao prijemnici tih voda su na teritoriji Beograda poboljšali kvalitet, jer je učešće uzoraka u kategoriji "veoma dobar" poraslo u odnosu na 2010. godinu.
U Izveštaju, koji su članovi Odbora jednoglasno usvojili, između ostalog se navodi i da je 42 javno komunalna preduzeća uspešno dostavilo podatke o emisijama u vode, što iznosi 26,2 odsto od ukupnog broja JKP koja se nalaze u informacionom sistemu.
Član Odbora Judita Popović je govoreći o kvalitetu vode u Vojvodini navela da su podaci zabrinjavajući, posebno ako se ima u vidu da se ta pokrajina naziva žitnicom Srbije i da se tom vodom zalivaju njive.
Šef Odseka za indikatore i izveštavanje u Agenciji za zaštitu životne sredine i kreator SWQI Nebojša Veljković objasnio je da su vodotokovi u Vojvodini takvi zbog Bačkog kanala i da predstavlja jednu od najzagađenijih deonica u Evropi.
Direktor Agencije Momčilo Živković naveo je da je monitoring voda 2011. godine rađen na 65 vodnih tokova - 33 izvorišta, 26 akumulacija i pet jezera.