Ufffff, bre...
GSTAR IV sa slike NIJE ANTENA, to je prijemnik, a ima i antenu u sebi, kao vodove na štampanoj pločici, ZNAČI INTERNU ANTENU, i ima SoC (System on Chip) sa procesorom, internom memorijom, filtrima i još štačim drugim... on je USB periferija računara... u internoj fleš memoriji ima uprogramiran firmver (od engl. firmware) koji se izvršava na tom lokalnom procesoru, radi ono što sam pisao gore, i na USB izbacuje koordinate, potpuno digitalno, kakvi crni koaksijalni kablovi...
Slično prethodnom, u svakom telefonu postoji ista stvar, čak su kod savremenih telefona (a svi su takvi jer ih menjate na par godina) bolji, napredni prijemnici, opet sa firmverima koji rade sve bolje i sve više stavri (jer oni peglaju greške i ograničenja tehnologije).
Budući da za krajnjeg korisnika-laika to nije vidljivo, on ima puno pravo da kaže, greška je do uređaja, on i ne vidi sve firmere, softvere, drajvere koji trče u samoj spravi (zato se takve sprave i zovu embedded računari...).
Aplikacije višeg nivoa (znači NE drajveri, firmveri u lokalnim procesorima, sw interfesi ka periferijama... nego NPR, OpenCPN, Navionics) mogu dodatno da porave stvar, a i ne moraju (one ublažavaju prikaz).
U slučaju Zankikijevog telefona, u pitanju je GPS džaburika na kineskoj kopiji nekog telefona... da, na tržištu postoje kineski telefoni koji veoma podsećaju na prave uređaje, na prave operativne sisteme... i značajno su jeftiniji jer ipak hardver i softver nisu pravi..., što se u dobrom delu upotrebe čak i ne primeti.
Slike koje su okačene pokazuju da sam GPS prijemnik tu ne radi kako treba (opet, on prima sve potrebne signale, imate aplikacije koje vam govore o vidljivosti satelita...) ali u kineski firmver verovatno nije uključeno eliminisanje grešaka, ili sama HW filtracija signala nije kako treba (i to je jedan od razloga za dobru cenu). Taj slučaj nije korektan za poređenje, treba upoređivati "normalne " telefone iz radnje.
Na slikama sa Samsungovog telefona se vidi da taj GPS prijemnik radi kako treba, a piksel vamo-namo je u opsegu očekivanih rezultata, čak i više od toga. Od interesa bi bilo da se pogleda da li GPS sa kineskog telefona i u kretanju, tj vožnji skače i skreće po 100 metara, da ustanovimo da li je u pitanju baš baš hw ili nepoznavanje algoritama od strane drugova kineskih programera...
Takođe, od interesa bi bilo i da se uradi screenshot sa trackingom mirovanja laptopa sa eksternim GPS prijemnikom... pa uporediti, teorija kaže da bi trebalo da se dobije ista stvar.
Evo juče sam uključio jedan tablet na sat ipo na privezanom čamcu, možete videti kolika je greška, čamac se ne pomera više od pola metra zbog talasa ili vetra, u kokpitu, ispod metalnog krova, kako god... a za referencu, dužina pontona za privez je 54m. I to je sasvim korektan rezultat. Zapravo estimacija ovakve greške bi bila važna kod Anchor-wathc aplikacija, za "ploter" je besmislena.