U subotu sam imao prilike da probam mokro odelo za zimu, prvi put u životu pa reko da ispričam utiske dok mi je sveže.
Kupio sam neoprensko mokro odelo (da ne dužim ovde koja je razlika između mokrog i suvog odela) specijalno za zimski kajak. Prvo mali uvod.
Neko je čini mi se već pisao o zimi ali nije zgoreg ponoviti neke osnovne činjenice (kako sam ih ja zapamtio, nemam linkove)
Kako telo reaguje na pad temperature:
33-35 stepeni, osećaj hladnoće, drhtavica, počinje obamrlost udova, smanjene motirčke funkcije ali čovek je i dalje sposoban za osnovne radnje i orjentaciju
31-33, nekontrolisano drhtanje, potpuna motorička nesposobnost, dezorjentacija, obamrlost, pospanost, promrzline se još mogu sanirati medicinskom intervencijom ali je telo već oštećeno
30-31, gubitak svesti, teške promrzline koje su skoro neizlečive sem (možda plastičnom hirurgijom), pucanje tkiva i nerava, početak kraja, šanse su male za oporavak
28-29, duboka koma, smrt, trajna oštećenja mozga i srca koja se ne mogu izlečiti ili sanirati, prestanak rada srca bez mogućnosti oživljavanja. Ako čovek i ne umre na poslednja dva stupnja biće trajno oštećen, fizički i/ili mentalno.
Šta to znači u praksi? Ako je napolju između 0 i 5 stepeni a i voda je otprilike toliko, to znači da od momenta upadanja u vodu imate oko 10 min da se osušite i ugrejete (kod kajaka van grada znači da za 10 min treba plivati do obale, napraviti vatru, skinuti odeću i ugrejati se).
Velika opasnost je suvo davljenje, šok od hladne vode koji zatvori dušnik i čovek se udavi u vodi a da mu ona ne uđe ni u usta a kamoli pluća.
Jedan naučnik je pravio eksperiment (ima na yt). U "osrednjoj odeći" što znači pantalone i neki džemper ako se ne varam, bez jakne i sl. je skočio u ladnu vodu, naravno pored su ronioci i medicinski tim. On se održavao u mestu, merio vreme i pričao zapažanja. Ukratko, posle 7 min je prijavio da mu je sve teže da se održava ali da uspeva, posle 12 je prijavio da se teško održava, voda mu uđe u usta ali je on ispljune, posle 18 minuta je pozvao ronioce jer više nije mogao da drži glavu iznad vode od obamrlosti. Nemojte me držati za reč o tačnim minutama, valjda sam dobro zapamtio, za 18 sam siguran!
Videvši sve to, a ne želeći da batalim kajak zimi jer su vode i priroda lepi i zimi, pazarih Tribordovo mokro odelo (deklarisano za Windsurfing, nije bilo ništa za veslače). Probao sam ga tek sad i utisci su fenomenalni. Odelo je deklarisano na 10-15 stepeni (vode), ja sam se bućnuo u Adu Ciganliju koja je bila 11,1. Ušao sam relativno polako ali sam siguran da odelo potpuno eliminiše taj prvi hladni udar jer mu treba malo da se natopi. Nikakvu nelagodnost nisam osetio, plivao sam bez problema (malo je teže zamahivati ali zato je neuporedivo lakše ostati gore zbog dodatnog vazduha u materijalu). Što se funkcije tiče, odelo je odlično (mada sam i veličinu, što je vrlo važno, odlično pogodio). Čak i kada sam ga skinuo, nije mi trebao peškir a nisam ni osetio vetrić kada sam izašao iz vode.
Sve u svemu, ozbiljnijim rekreativcima preporučujem da nabave neko mokro odelo ako planiraju zimi da voze bez pratnje čamca i sl. Ne bih preporučio manje od 5/4 mm, možda 4 mm ali ispod 4 mislim da je malo za hladnu vodu (5-15 stepeni). Ima sada dobrih odela koja su tanja na pregibima što je važno za nas veslače, džaba mi odelo ako ću da lipšem dok zamanem.
Jako malo ljudi kod nas vozi kajak zimi pa nema ni puno domaćih informacija.
itchi