Evo!
http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%A1%D0%BA%D0%BE%D0%B1%D0%B0%D1%99SKOBALJFamilija: Cyprinidae
Rod: Chondrostoma
Latinski naziv: Chondrostoma nasus
Lokalni nazivi: podust
Maksimalna težina: 1,5kg
Maksimalna duzina: 50cm
Lovna mera: ogranicen ulov na 10 komada
Lovostaj: od 1. IV do 31. V
Opis i gradja: Skobalj je po ledjima je crnozelen, po bokovima i trbuhu srebrnobeo(najsvetliji na ledjima), ledjno peraje je sivo, a ostala su crvenkasta. Ima veoma izrazena usta sa donje strane, pa je zato i dobio naziv podust, usta su mu prilagodjene struganju algi sa kamenja. Repno peraje obrubljeno je tamnom ivicom. Telo mu je izduzeno, i slicno je kao kod pastrmke.
Razmnozavanje: Skobalj se mresti u prolece, od marta do maja, temperatura vode dostize 6ºC do 8º C. Dozivljava polnu zrelost izmedju trece i cetvrte godine zivota. U vreme mresta, jata skobalja se okupljaju po plitkim delovima vode, sa sljunkovitim dnom. Zenka polaze oko 1.000 jajašaca ikre, koju u paketima lepi dno, a koje muzjak ih odmah zatim oplodi. Inkubacija jajašaca traje desetak dana, nakon cega se izeze mladj.
Navike, stanište, rasprostranjenost: Skobalj naseljava planinske reke i potoke, i preferira hladne vode bogate kiseonikom, sa tvrdim dnom. On je riba koja se krece u velikim jatima i hrani se algama koje skida sa krupnog šljunka. Po ovim karakteristicnim tragovima moze se, u bistroj vodi, lako odrediti mesto na kom se zadrzavaju jata sa krupnijim primercima. Rasprostranjen je po celoj Istocnoj Evropi. Cesto se zadrzava na istim mestima kao i mrena i klen. Pri bistroj vodi je u glavnom toku, na dobljim mestima, a kada se zamuti, i predvece prilazi obali i tu trazi hranu. Osnovnu ishranu mu cine alge pricvrscene na podvodno kamenje, ali se rado hrani i larvama, racicima, a ako mu se ukaze prilika jede i sitnu ribu. Iskljucivo je riba dna, pa ga ne vredi traziti u drugim slojevima vode, sa nekim izuzetcima.
Mamci i pribor za lov: Kao i vecina riba iz ove porodice, jedna od stvari koja nam ako ne obezbedjuje, ona znatno uvecava sanse za uspeh, jeste dobra primama. Najbolji se pokazao lov plovkom, na pracenje. To je sistem pri kome na mesto ribolova bacamo primanu u mrezici otezanoj kamenom, a ona plovak zabacujemo uzvodno, kako bi voda mamac pronela, pored mesta sa primamom. Ukoliko do udarca ne dodje, treba ponoviti akciju, ispocetka. Za ovakav ribolov se koriste nešto stapovi oko 5m, bez vodjica, ili nesto kraci ukoliko lovimo bolonjezom. Bitno je da su štapovi što lakši jer je neophodno stalno zabacivanje. Za plovak je najbolji vretenasti, plutani ili plasticni, kao i plovci pera, nosivosti i do 20gr. Udice, velicine br.10-12 a najlon oko 0,30 mm. Najbolji mamci za lov skoblja su: hlebna ruza, hlebna kuglica, mesni crvici, crvi brašnari, crvena glista, kuvani krompir, vodena trava, vestacka vocena trava kao i drugi biljni i zivotinjski mamci. Vrlo je bitno da udica klizi po dnu, ili se krece neposredno iznad njega, jer se skobalj hrani sa samog dna, pa ga nema svrhe traziti u drugim slojevima vode.