Kanal Dunav ~ Tisa ~ Dunav
Čuveni kanal,raj za nautičare,pecaroše i ljubitelje prirode.
Autor teksta - Kapetan bojnog broda Simo Rosić.Kanal Dunav-Tisa-Dunav je jedinstveni sistem kanala protiv poplava kao i za navodnjavanje zemljišta; kao i plovni put, za otpadne vode, za turizam, lov i ribolov. Sistem kanala koji se protežu na oko 12.700 km², između reka Dunav i Tisa, u Bačkoj i Banatu, na teritorije Vojvodine.
Ukupna dužina kanala je 929 km, uključujući nove i stare kanale i pritoke koje su bile cele ili declom obnovljene i integrisane u sistem kanala. U mreži kanala postoje 51 objekta - 24 kapije, 16 predvodnica, 5 sigurnosnih kapija, 6 pumpi, kao i 180 mostova. Ova mreža omogućava sušenje oko 700.000
zemnjišta i navodnjavanje 50.000
. Moguća plovidba kanalom je 664 km. U sistemu kanala nalazi se 14 luka za utovar-istovar tereta.
Od 1958-1976 rađena je rekonstrukcija, kao i novi kanali u postojećem sistemu kanala koji su pravljeni još za vreme Austro-Ugarske. U tom periodu sagrađeno je 84 mosta - 62 za vozila, 19 za železnicu i 3 pešačka mosta. Jedna od najznačajnih građevina na kanalu je brana kod Novog Bečeja na Tisi, koja reguliše vodostaj i navodnjava oko 300.000
zemljišta u glavnom kanalu u Banatu.
Bečej - Bogojevo
.
Kanal Bečej-Bogojevo (1) - predstavlja glavni magistralni plovni put Bačke. Ulaz iz Tise (km 72.7) nalazi se kod Bečeja na novoj bečejskoj prevodnici, a iz Dunava (km 1361,43) na prevodnici Bogojevo. Vreme prevodjenja zavisi od vodostaja Tise i Dunava, a ulazi u obe prevodnice su upravni na tok reke, što otežava manevar uplovljavanja. Pored dve sporedne, kanal ima samo jednu unutrašnju prevodnicu u Kucuri (km 47.3) sa trajanjem prevodjenja oko pola sata. Kanal povezuje 15 naseljenih mesta od kojih su kao pristaništa i pretovarna mesta značajni Bečej, Srbobran, Vrbas, Bačko Gradište i Ruski Krstur.
Račve (2) su na km 8.5 (slepi krak za Bačko Gradište), km 39.1 (spoj sa kanalom Vrbas-Bezdan), km 53.59 (račva sa kanalom Novi Sad-Savino Selo), km 61.86 (račva sa kanalom Bački Kosančić-Mali Stapar), km 78.57 (račva sa kanalom Odžaci-Sombor) i km 84.05 (račva sa kanalom Bački Petrovac-Karavukovo). Na ovom kanalu locirana je sigurnosna ustava Odžaci sa dva plovna otvora od po 16m radi obezbedjenja dvosmerne plovidbe. Gradjena je u sklopu druge odbrambene linije po liniji prosečenog visokog terena vododelnice Dunava i Tise. Kanalom je moguća jednovremena dvosmerna plovidba hiljadutonskih plovila osim na deonici od km 39.3 do 47.3 (od račve sa kanalom Vrbas-Bezdan do prevodnice Kucura) na kojoj je moguća samo jednosmerna plovidba za ovu kategoriju plovila ili jednovremeno dvosmerna za petotonska plovila. Kanal prolazi koritom Crne Bare (km 9 - km 30) koji ima veliku plovnu širinu. Na ovoj deonici potrebno je oprezno voditi brod zbog većeg broja ada i velikog zanošenja pri jakim vetrovima.
1 - Kanal Bečej-Bogojevo je spojni jer povezuje slivove Tise i Dunava
2 - Račve (raskrsnice) kanal su istovremeno okretnice za brodove.