objasnite kako se na delove po ceni ore cimo 25 eur placa postarina ? ja to ne nadjoh
Pitam se gde ćemo završiti ako pokušam da odgovorim na postavljeno pitanje?
Na iznos poštarine utiče više stvari: vrednost pošiljke, dimenzije pošiljke, težina pošiljke, karakter pošiljke (mislim na to da li je opasno po okolinu ili zdravlje i sl.), udaljenost do mesta isporuke, način isporuke (vazduh, kopno, more), zahtevana brzina (hitnost) pošiljke... Ma, mora da tu ima još nešto ali ko će znati sve?
Poštarina je nešto što odredjuje pošiljalac ili služba koja vrši isporuku pošiljke (pošta, kurirska služba i td.) i ona može da bude posebno istaknuta ili uključena u cenu.
I to je sada momenat gde dolazimo do carinskog postupka.
Ukoliko je isporuka uključena u cenu, carinici fakturisani iznos tretiraju kao DDU cenu (ili kao DAP, DAT - obično je to naglašeno na fakturi) i fakturisana vrednost pošiljke postaje osnovica za obračun dadžbina. Ukoliko je vrednost ispod datih vrednosti (pošiljke malih vrednosti) - odobrava se uvoz bez naplate dadžbina.
Ako je iznad - vrši se obračun dadžbina (carina i pdv) koji se plaćaju tokom carinskog postupka.
Ukoliko je trošak isporuke izdvojen i u fakturi je posebno iskazana vrednost robe, a posebno transport, carina obračunava troškove transporta do prvog graničnog prelaza na kojem roba ulazi na teritoriju Srbije (to mogu da budu: Batrovci, Horgoš, aerodorm "Nikola Tesla" ili neki drugi granični prelazi), a deo ostaje za troškove isporuke od graničnog prelaza do mesta carinjenja.
Vrednost transporta do srpske granice i vrednost robe čine osnovicu za obračun carine i pdv-a.
Verujem da sam pomenuo osnovne elemente koji učestvuju u postupku carinjenja i nemam ništa protiv da neko ko zna više i bolje sve to dopuni ili me ispravi.
Ono što je potrebno još da naglasimo je i činjenica da pošiljalac može da pošalje i veću količinu robe i robu veće vrednosti (na primer: dobio sam paletu veštačkog djubriva - jednu tonu, u vrednosti od više stotina evra) ali ako na fakturi napiše da primalac nema obavezu da robu plati i da je vrednost iskazana u fakturi samo za potrebe carinskog postupka, tada carina opet vodi postupak carinjenja robe koja nema komercijalni karakter i donosi rešenje da se na predmetnu robu ne plaća carina ali se plaća pdv na iznos iskazan u fakturi.
Sve ovo treba imati na umu kada se priča o carinjenju, komercijalnim i nekomercijalnim pošiljkama.
Ali je važno da na forumu nikoga ne navodimo da svesno krši važeće propise.
Kakvi god da su (a ja sam jedan od onih koji se i na nekim drugim mestima - u raspravama sa nadležnima u ovoj državi - žali na mnoštvo ponekad nejasnih i nelogičnih propisa), propisi su nešto što se mora poštovati. Medjutim, baš zbog čestih nejasnoća ili čak i potpuno suprotstavljenih propisa, postoje oblasti u kojima se može i ovako i onako. I postoje tumačenja i ovakva i onakva.
I ponekad je u tom medjuprostoru moguće ostvariti neku uštedu (ali za to je potrebno mnogo sreće - obično mi, obični smrtnici, platimo više, čak i kad smo uvereni da je to neopravdano). O tim i takvim situacijama treba pisati u privatnim porukama, a ne na forumu.
Ako neko misli durgačije, to je već njegova stvar. Ja ovo ponavljam dobronamerno ali naravno da nemam načina da bilo koga primoram da misli i radi kako ja predlažem.